Zdravotní výkony
1. Zavedení nitroděložního tělíska (IUD, IUS)
Tělísko se zavádí většinou během menstruace, a to nejlépe 2.-4. den od začátku krvácení. Během menstruace dochází vlivem odtoku menstruační krve k rozšíření kanálu děložního hrdla a díky tomu se tělísko nejlépe zavádí. Před zavedením tělíska pomocí ultrazvuku zkontrolujeme polohu a velikost dělohy. Tělísko se zavádí na gynekologickém křesle. Celý proces trvá pár minut - vlastní zavedení tělíska do dutiny děložní trvá pár vteřin. Před zavedením tělíska se zavede do pochvy gynekologické zrcadlo, provedeme dezinfekci pochvy, zafixujeme si děložní čípek, pomocí děložní sondy si změříme velikost dutiny děložní a poté zavedeme samotné tělísko. Proces zavedení vnímají některé pacientky zcela bezbolestně, některé pacientky pociťují při zavedení tlaky či bolesti v podbřišku. Zcela výjimečně dochází při zavedení tělíska ke kolapsovým stavům. Někdy je zavedení obtížné (např. z důvodu jizvy na děloze po císařském řezu), v tom případě se tělísko zavádí pod ultrazvukovou kontrolou, kdy sestra manipuluje s ultrazvukovou sondou na břiše pacientky a lékař zavádí tělísko a při tom sleduje pohyb tělíska v děloze na ultrazvukové obrazovce.
Bezprostředně po zavedení tělíska ještě zkontrolujeme jeho správnou polohu v děloze ultrazvukem.
Po zavedení tělíska můžete cítit cca 2-3 dny tlaky v podbřišku, krvácení může dočasně zesílit. Zhruba za 1 měsíc po zavedení nebo po 1.menstruaci se dostavíte na ultrazvukovou kontrolu polohy tělíska v děloze - zda správně drží a nedošlo k jeho sesunutí.
Cena tělísek včetně zavedení:
- Multiload - obyčejné tělísko s Cu (mědí) - 1000 Kč
- Mirena - hormonální tělísko s levonorgestrelem - 5000 Kč
2. Punch Biopsie
Punch biopsie je vyšetření, které provádíme na děložním čípku při zhoršených cytologických nálezech nebo při přítomnosti vysoce rizikových typů HPV (tzn. Human Papiloma Virus - způsobuje nádory děložního čípku). Při tomto vyšetření odebereme z děložního čípku pomocí speciálního nástroje (Tischlerových kleštiček) drobný vzorek tkáně - cca 2 mm. Tento vzorek se posléze odešle na histologické vyšetření, ze kterého zjistíme, jak závažné změny na děložním čípku jsou. Dle výsledku této histologie se rozhodneme, zda je potřeba operační řešení nálezu na čípku, nebo zda je nutné čípek pouze pravidelně kontrolovat. Toto vyšetření je hrazené zdravotními pojišťovnami.
Punch biopsie se provádí na gynekologickém křesle. Zavedou se gynekologická zrcadla, čípek se potře kyselinou octovou, která zvýrazní postiženou oblast čípku (nijak nebolí ani nepálí), a poté se kleštičkami odebere z daného místa vzorek. Vyšetření bývá nebolestivé, někdy lehce bolestivé. Často po tomto zákroku aplikujeme na děložní čípek speciální pudr - Traumacel, který slouží k zástavě krvácení z místa odebrání vzorku.
Po vyšetření můžete slabě krvácet, někdy mohou odcházet tmavé žmolky (jedná se o drolící se Traumacel). Slabé krvácení může přetrvávat 2 - 3 dny. Po tuto dobu byste neměla mít pohlavní styk, neměla byste se koupat ve vaně, měla byste se pouze sprchovat, vyvarovat se velké fyzické zátěži. Na zástavu krvácení si můžete zakoupit v lékárně volně prodejné tabletky Ascorutin a užívat 3x2 tbl. - 3 dny. Na podporu zhojení děložního čípku po odběru vzorku si můžete v lékárně zakoupit Cicatridine vaginální globule a zavádět do pochvy 1 globuli na noc po dobu 7 dní.
Výsledek histologie si zjistíte telefonicky za 14 dní po odběru vzorku. Poté se domluvíme na dalším postupu ohledně řešení nálezu na Vašem děložním čípku.